9 въпроса от Театър 199 
Интервю с Ива Тодорова

Гледайте Ива Тодорова в спектаклите „Ива е онлайн“ на 28 май и на 9 юни, както „Приятно ми е, Ива!“ на 4 юни.


Leading image

Ако „Приятно ми е, Ива!“ беше профил в Tinder, как би се описала?

Хаха, че то е готово, много добра идея ми даваш да го завъртя освен във фб и инстаграм и в Тиндър. Това ми напомня на първия никнейм, който си измислих, още в края на 90те, в първите години на чатовете, тъкмо беше излязъл филмът „Титаник“ и всички бяхме луди по Леонардо Ди Каприо и исках да си сложа никнейм Леонарда, в негова чест. Но от вълнение, че влизам в чат, защото до тогава нямаше такива неща, се бях изписала ЛеоПарда и си представете какви пиперливи предложения получавах и не разбирах защо. А иначе мисля, че в Тиндър са моите хора, които много работят и нямат време да си намерят правилния човек, така че „Приятно ми е, Ива!“, като апотеоз на любовта към работата ще си е намясто в Тиндър. 

Има ли момент, в който публиката се смее, а на теб всъщност ти идва да се разплачеш?

Да, разбира се, има точно такъв момент, в който правя признание, което кара публиката да замръзне и добавям няколко мъчителни за мен факта, на които хората се взривяват от смях. Предполагам, защото разпознават себе си.

Ако трябваше да изтриете едно нещо от съвременния живот — кое би било: профилите в социалните медии, хронологията на чата или… ?

Подмяната. Днес думите значат все по-малко, а тяхната интерпретация все повече. Личността може да бъде измислена и подменена, както и всяко нейно действие. Това е и благодарение на факта, че общуваме предимно онлайн, където всеки разбира каквото си иска и може да е какъвто си иска. Ако това може да се модулира по някакъв начин би било прекрасно, но то в крайна сметка е отражение на нашата мечта за съвършенство, за създаване на представа, която бяга от реалността. А колко пъти съм си трила профилите – не питай :)

Твоите героини често казват на глас неща, които хората обикновено премълчават. Страхуваш ли се понякога от собствената си откровеност?

Не, няма граници в споделянето. Не е задължително да е от първо лице, ед.ч., както е в „Ива е онлайн“. Всеки артистичен жест е споделяне. Аз имам режисьор - Стоян Радев, който не би допуснал криндж или да изпаднем в ненужни детайли. 

Кое е по-интересно — хората такива, каквито са, или такива, каквито се представят онлайн?

Хората винаги са ми били страшно интересни. Има разминаване между онлайн и на живо и е великолепно да установиш, че някакъв звезден онлайн образ е всъщност супер приятен, емпатичен и топъл човек. 

Има ли реплика от твой спектакъл, която те преследва и извън сцената?

Не съм фен на автоцитатите, но наистина много често ми се налага да използвам именно „Приятно ми е, Ива!“ Даже веднъж ми казаха: „Ооо знаете ли, че има такова представление.“ Отговорих: „Знам, но все не мога да го гледам“ :)

Какво е най-странното място, от което си „откраднала“ материал за текст — разговор, поглед, ситуация?

Гробището, пространството пред хладилника, малка гара в Италия, Женевското езеро, стар шкаф за бельо – дори е увековечен в песен в „Ива е онлайн“. Хит! 

Публиката идва на твоите спектакли да се смее. А какво искаш тайно да й причиниш?

Точно това, да се радва на всяко нещо, което се случва в животите ни. Това е голяма благословия и помирение с Бога.

Ако „Ива е онлайн“ беше написан преди 20 години — какво заглавие щеше да има? 

Винаги съм писала, имам хиляди тефтери и листове. Известен факт е, че епистоларните любови са особено страстни. „Ива дращи“ – нещо такова може би. Защото историите в „Ива е онлайн“ са крайни и страстни и са като писма, в които пишеш онова, което не смееш дори да произнесеш. Даже понякога на представление съм чувала в публиката „Е, не!  Това е прекалено! Това не може да е истина“. 

Какво научи за себе си от това да играеш… себе си?

Първото нещо, което режисьорът Стоян Радев ми казва на репетиция е: „Това не си ти! Това е твоята героиня.“ И така можеш да изречеш всичко, сякаш няма нищо общо с теб. И в това отстраняване виждам ясно какво е важно и какво мимолетно, маловажно и смешно. Всяка тъга, страдание или мрак придобива вълшебният взривен импулс да се превърне в светлина.